1. Kademe Antrenörlük Kursu Devam Ediyor

05 Eylül 2013 Perşembe, 10:35
rrrrrrrrr
2 Eylül’de başlayan Ampute Futbol 1. kademe antrenör yetiştirme kursu, Legacy GAP Otel’de son hızda devam ediyor. Kurslarının üçüncü...

2 Eylül’de başlayan Ampute Futbol 1. kademe antrenör yetiştirme kursu, Legacy GAP Otel’de son hızda devam ediyor.

Kurslarının üçüncü günü olmasına rağmen kurstan çok şey öğrendiklerini söyleyen kursiyer oyuncu, yönetici ve öğrencilerin tek isteği, antrenörlük belgesini alabilmek.

Genel olarak amaçlarının kulüplerdeki gelişimi sağlamak olduğunu söyleyen antrenör adaylarımız, pratikte bildikleri şeylerin teknik yönlerini öğrenmekten memnun olduklarını belirttiler.

Legacy GAP Otel’de sabah dokuz buçukta başlayıp akşam 5′te biten kursta, önümüzdeki hafta uygulamalı derslere geçilecek. Pazar günü başlanacak olan uygulamalı derslerden sonra sıra saha maçlarına gelecek. Kursun bitiş tarihi 12 Eylül olarak belirlense de, 14′üne kadar uzayacak gibi görünüyor.

Kurstan çok memnun olduklarını ve öğrendikleri şeyleri takıma yansıtmak için sabırsızlandıklarını söyleyen antrenör adaylarının en büyük şikayeti ise ulaşım ve konaklama. Kurs ücretinin cüzi bir miktar olduğunu ama konaklama, yemek, ulaşım masrafları ile birlikte bu tutarın 1.000 lira civarına ulaştığını söyleyen yeni antrenörlerimiz, “keşke kalınacak yeri federasyon ayarsaydı da biz parayı onlara verseydik; en azından kaynaşmak için vaktimiz olurdu. Şimdi herkes kurs çıkışı konakladığı yere gidebilmek için acele ediyor, kaynaşma olanağımız yok” ifadelerini kullandılar.

Antrenörlük kursuna katılanların arasında kulüp oyuncuları haricinde, yöneticiler ve öğrenciler de bulunmakta. Aynı zamanda yeni yeni Ampute Futbol hayatına katılan Bursagücü Ampute Spor Kulübü, Pendik Engelliler Spor Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ve Adana Ampute Futbol Kulübü’nden de temsilciler, antrenörlük belgesi almak ve takımlarını ilerletmek için kursa katıldı.

Atılım Ortopedi Ampute Futbol Takımı Yöneticisi ve aynı zamanda oyuncusu Yalçın Kaçar verdiği röportajda hedefinin milli takım antrenörlüğü olduğunu söyledi. Kaçar röportajın devamında “Kulüp olarak hedefimiz ise ilk dördü zorlamak. Kadromuzun durumu şimdilik bu ama ileride daha iyi oyuncular bulursak, hedefimiz birinciliğe oynamak olur. Kurstan da maçta yaptığımız hataları öğrendik ki bunlara daha çok dikkat edeceğiz. Halkımızdan da isteğimiz, engellilere acımak yerine; onların önüne engeller koymaktan vazgeçmeleri.” diye konuştu.

Milli Takım ve TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü oyuncusu Osman Çakmak;

“Amputenin Türkiye’de yayılmasında TSK Karagücü Spor Kulübü’nün büyük payı vardır. Kupa Galipleri Kupası’nda da olmaktan gurur duyuyoruz. Öğrendiklerimi de engelli kardeşlerimizle paylaşmaktan mutlu olacağım. Önemli olan kulübün ilerlemesi. Dünya Şampyionalarında ülkemizi tanıtmanın veriği huzuru 3 kez yaşadım, Türk bayrağının o platformda dalgalanıyor olması insanın tüylerini diken diken ediyor. Engelli kardeşlerim de evde oturmasınlar, tekerlekli sandalyelerini alıp değneklerini alıp mücadeleye devam etsinler…”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ampute Futbol Kulübü’nden Murat Bahar;
“Bu sporla ilgilenen herkesin bu tarz kurslara katılması gerektiğine inanıyorum, veri bakımından çok zengin bir kurs. Bizde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ampute Futbol Kulübü olarak bu sene faaliyete geçtik. İkinci Ligde de çok uzun süre kalacağımızı düşünmüyoruz açıkcası. Seneye Süper Lige çıktığımız zaman hep hedefe, ilkk dörde oynayan bir takım olacağımıza inanıyorum. İzmir olarak iddialıyız” diyerek sezondaki büyük karşılaşmaların haberini verdi.

Adana Ampute Engelliler Spor Kulübü’nün kurucularından Murat Kaya;

“Şu an kurulum aşamasında olan bir kulübüz. Malzeme eksiğimiz var, antrenör eksiğimiz var, maddi sıkıntılarımız var. Gençlik İl Spor Müdürlüğünün bize katkılarını bekliyoruz. Şimdilik amacımız lige katılmak daha sonra milli sporcu yetiştirmek gibi hedeflerimiz de olacak. Asıl amaç ise zaten engelli arkadaşlarımıza ulaşabilmek. İmkanlar dahilinde en iyi şekilde Adana’yı temsil edeceğimizi düşünüyorum. İşadamlarından ve esnaflardan da destekleri bekliyoruz. Destek başarıyı da beraberinde getirir. Biz desteği burs paralarımızla bu kulübü kurarken başlattık, devamının gelmesini diliyorum.

Bursagücü Ampute Spor Kulübü Kurucusu İsmaik Akkaya;
“Biz bu sene kurulan bir kulübüz, kulübümüzde antrenör vardı ama ampute antrenörümüz yoktu. Bizde üstlendik, kursa geldik. Bu sene lig ortamını görüp, seneye bambaşka bir Bursa ile çıkmak istiyoruz izleyicilerin karşısına. Ama büyük sıkıntılarımız var, sponsor eksikliği olsun, oyuncu bulamama sıkıntıları olsun.. Herkes kendini kabuğuna çekmiş, evlerinden çıkmıyor kimse. Engellileri bir şeyler başaracağına dair motive etmeniz gerekir, ‘yapamayacaksın’ demek yerine. Biz Bursa olarak bunu hedefliyoruz.”

Yeni kurulan diğer bir kulüp de Pendik Engelliler Spor Kulübü. Klup Kurucularından Ömer Subaşı;

“Yeni kurulan kulüpler gibi bizde maddi sıkıntılar çekiyoruz, Pendik Belediyesi her ne kadar bize yardımcı olmaya çalışsa da. Sponsor bulma sıkıntılarımız çok, yeni kulüpler olarak. Ligde hızla yükselmek gibi iddilarımız var. Transfer yaptık İSOS Ampute Futbol Kulübü’nden mesela. Yaşadığımız en büyük zorluklardan biri de insanlara engellilerin bir şeyler yapabileceğini göstermek. Onlara göre engelli insanlar hiçbir işe yaramayan aciz insanlar demek. Halbuki sportif faaliyetler engelli insanlara hayatla kaynaşma olanağı sağlıyor. Ayrıca bizim 25 adet kulübümüz var amputede. Engelli sahaları bakımından olanaklarımız sıkıntılı. Biz bunların arttırılmasını istiyoruz.”

İstanbul Yeditepe Engelliler Spor Kulübü oyuncusu Çoşkun Turan;

“Biz burda yaptığımız hataları ve ve yapacağımız şeyleri öğreniyoruz. Bu bizim için çok önemli bir kurs. Biz takımlarımıza özveri gösteriyoruz, kendimizden bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Öğrendiklerimizin hepsini de döndüğümüzde kulübümüze yansıtmak için çalışıyoruz. Yetkililer de engelli arkadaşlarımıza gerekli desteği sağlasınlar. Bir deplasmana gidileceği zaman aracı nereden alacağız diye düşünmek istemiyoruz, idmanı nerde yağacağız diye düşünmek istemiyoruz. Kendi kredi kartlarımızdan ödemeler yapıyoruz biz takım için. Biz dilenci değiliz, bunu hatırlatmak istiyorum. Bizim kulüp başkanımız 6 bin lira kredi çekip oyuncu transfer etti. Biz bu kadar özveri gösterip üzerine titrerken yetkilileri de duyarlı olmaya davet ediyorum. Biz imkansızlıklar içerisinde bu başarıları elde edebiliyoruz, eğer imkan ve destek verilirse bu milli takıma da yansıyacaktır. Ayrıca AYBESK’in takım antrenörü ve oyuncu İsmail Temiz’e de dünkü antrenmanında bize kapısını açtığı için çok teşekkür ediyorum. Biz onun rakibiyiz, onların strateji ve hareketlerini çalabilir ve onlara karşı kullanabilirdik, ama dostluk barındıran bir sporla uğraştığımızı vurgulayarak bizi antrenmanına aldı. Kendisi de ampute futbola çok emek verdi, bunu da inkar edemeyiz.”

EN BÜYÜK DERTLERİ BASIN

En büyük dertlerinden birinin basın olduğunun altını çizen yeni antrenörlerimiz, basından da destek istedi. Basının değer vermediğini ve umursamadığını belirten antrenör adayları, basın organlarını da duyarlılığa davet etti.

İsmail Akkaya, “İş basında bitiyor. Basın görevini yerine getirmezse kimse umursamaz, kimse bizi duymaz ki! Eğer basın bize değer verirse, başkanlar da bunu görecektir, bizim desteğimiz tabi ki artacaktır.” diye konuştu.


Paylaş

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 − bir =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Seçme Haberler
Son Eklenen Ürünler